#
#
#
#
#
#
#
#
#
#

Navigace

Výběr jazyka

  • cz
  • en
  • de

Obsah

OBNOVA ALEJE

Typ: náš tip
Přesně 2. prosince 1908 oslavoval lid císaře Františka Josefa I. a 60 let jeho panování. Do Vídně se sjížděli gratulanti již několik měsíců dopředu, aby oslavenci mohli popřát. Byly pořádány velké průvody a oslavy. Malá města a vesnice slavila jednodušeji, ale o to srdečněji. Také v naší obci se slavilo.
Na počest císaře zasadili již v listopadu 1908 naši předkové jubilejní třešňové stromořadí u právě dostavěné okresní silnice ke Zbyslavicím. Dlouho nám tyto živé pomníky připomínaly oslavu císaře. I když v dnešní době už asi málokdo věděl, kdo a proč vlastně třešně zasadil. Kronikáři obce však toto zaznamenali do Kroniky a my jsme to objevili!
Jenže žádné stromořadí již není, všechny stromy jsou vykáceny.
Napadlo nás tuto alej, letos na podzim, obnovit. Avšak nikoli na počest císaře, ale na oslavu 100. výročí založení Československé republiky. Rádi bychom vysadili opět třešně. Správa silnic nám výsadbu povolila s tím, že se o stromy bude starat obec.
Vysázení stromů plánujeme formou adopce. Občané, kteří budou mít zájem, si mohou strom zakoupit a vysadit (cena cca 250-350,- Kč). U něho pak bude na cedulce uvedeno jméno těchto občanů (pokud budou souhlasit). Strom k adopci přednostně nabídneme organizačním složkám obce (MŠ, TJ Sokol, SDH, Včelaři) a první bude strom Obce Čavisov. Mohli bychom vysadit až 50 stromů, záleží však na zájmu občanů.
Myslíme si, že obnova aleje nám bude sloužit jako připomínka historie a našeho kulturního a státního dědictví. V zimě se budeme lépe orientovat, když napadne hodně sněhu a všude je bílo, v létě nám stromy budou dávat stín.
Kdo by si rád vysadil strom a stal se součástí historie naší nové třešňové aleje, napište e-mail, zavolejte nebo navštivte OÚ, poznačíme si Vás. Více informací budeme zveřejňovat průběžně.

zdroj: arnika.org


Vytvořeno: 9. 7. 2018
Poslední aktualizace: 9. 7. 2018 13:48
Autor: Správce Webu